© Victoriano Moreno

“Cocaïne-hoofdstad waar gangsters kinderen neerknallen”: Britse tabloid schetst weinig flatterend portret van Antwerpen

Diamanten, de haven, de kathedraal, Antwerpse Handjes… Genoeg redenen om fier te zijn op de Koekenstad. Maar Antwerpen staat helaas ook geboekstaafd als de stad waar een drugsoorlog woedt. Dat minder fraaie beeld schetst de Britse tabloidkrant ‘The Sun’. “Welkom in de cocaïnehoofdstad van Europa, waar vetes tussen bendes uitmonden in schietpartijen en kinderen in vuurgevechten terechtkomen.”

Het artikel begint met een cijfer over drugs: namelijk dat er in 2023 in de Antwerpse haven een recordhoeveelheid cocaïne werd onderschept. Het ging om een duizelingwekkende 116 ton cocaïne. The Sun schrijft dat Antwerpen een van de populairste bestemmingen voor de Zuid-Amerikaanse drugsmaffia is. En dat is niet gelogen. Colombia, Ecuador en Panama behoren tot de top van herkomstlanden, zo wijzen cijfers van drugsvangsten jaar na jaar uit.

LEES OOK. Geen enkele Europese stad heeft meer cocaïne in het rioolwater, en ook voor andere drugs is Antwerpen bij de koplopers

Cocaïne is de voorbije decennia steeds meer deel gaan uitmaken van het dagelijks leven in Antwerpen. Het poeder moet niet onderdoen voor het Bolleke, of zoals The Sun het omschrijft: Antwerpen is de Europese koploper in cocaïnegebruik.

“Niemand is veilig”

Maar de Britse krant klaagt ook het drugsgeweld aan dat met het witte goedje gepaard gaat. “Terwijl de drugsbendes strijden om suprematie, zijn hun bittere vetes overgeslagen naar de straten, met doodsbange inwoners die dekking zoeken bij het geluid van granaatontploffingen en zelfs cafés die getroffen worden door bomaanslagen”, zo begint de kritische uiteenzetting. “Niemand is veilig voor het bloedvergieten dat buitensporige proporties aanneemt: zelfs topambtenaren van de regering moesten onderduiken.”

Om het mistroostige beeld kracht bij te zetten, sprak de krant met de Nederlandse antropoloog, oorlogsfotograaf en misdaadjournalist Teun Voeten (63). Enkele jaren geleden kreeg Voeten van de stad Antwerpen de opdracht om onderzoek te doen naar drugsclans en hun geweldplegingen. Aan The Sun vertelt hij dat op een gegeven dag een granaat ontplofte in zijn straat in Deurne terwijl hij lag te slapen. “Je hebt veel van die kleine aanslagen in Antwerpen”, zegt Voeten. “We hebben veel symbolisch geweld. Mensen plaatsen een handgranaat aan iemands deur, ze schieten op iemands huis, ze maken zelfgemaakte explosieven. Eigenlijk is dat een teken of een waarschuwing: ‘Luister, je hebt iets verkeerd gedaan, we weten waar je woont’. Of: ‘Don’t fuck with us’”, legt de auteur uit.

Antropoloog en oorlogsfotograaf Teun Voeten. © Joris Herregods

Voeten zegt dat alleen al de kiloprijs duidelijk maakt hoeveel cocaïne Antwerpen binnenkomt. “Die kiloprijs is gestaag gedaald. Een grote hoeveelheid cocaïne wordt niet onderschept.” Voeten stipt daarnaast aan dat de drugsoorlog een stuk veelzijdiger en complexer is geworden. “Het wordt ingewikkelder. Misdaad wordt brutaler.”

Firdaous

Om de impact van het drugsgeweld in Antwerpen te illustreren, verwijst de tabloid ook naar “de tragische afslachting” van het schoolmeisje Firdaous. In januari 2023 openden onbekenden met een oorlogswapen het vuur op de garagepoort van een rijwoning in de Nieuwdreef in Merksem. Wat de schutter of schutters allicht niet wisten, was dat zich achter die poort een leefruimte met een keuken bevond. De 11-jarige Firdaous E.J., het nichtje van de vermeende drugsbaas Othman El Ballouti, was er aan het spelen toen ze geraakt werd door een kogel en overleefde de schietpartij niet.

LEES OOK. Zussen van doodgeschoten Firdaous (11) reageren emotioneel nu verdachten zijn opgepakt: “Ze hebben ons geluk afgepakt”

De 11-jarige Firdaous liet twee jaar geleden het leven bij een schietpartij in het Antwerpse drugsmilieu. © rr

Ook vooraanstaande politici raken rechtstreeks betrokken bij het “drugsterrorisme”. The Sun neemt de lezer mee naar september 2022. Toen beraamde een handvol gangsters uit het drugsmilieu een plan om toenmalig minister van Justitie Vincent Van Quickenborne (Open VLD) te ontvoeren. De politicus, die als justitieminister de druk op de narcomaffia opvoerde, getuigde eerder bij The Sun hoe hij een week lang in een safehouse moest onderduiken. Uiteindelijk bleek het bewijs te karig om de zes Nederlandse verdachten in de gevangenis te stoppen.

LEES OOK. Vincent Van Quickenborne: “Twee keer moeten onderduiken in een safe house: zoiets had ik nooit verwacht”

Toenmalig minister van Justitie Vincent Van Quickenborne moest in 2022 een week lang onderduiken in een safehouse. © Belga

De Britse krant concludeert dat de Antwerpse drugsoorlog een hopeloze zaak is. “Er is geen teken dat één enkele arrestatie ook maar iets doet om de drugsstroom te onderbreken. Er staat altijd wel een ander kartel klaar om in te springen.” The Sun