Vorige week vrijdag sloeg de vlam in de pan in Los Angeles. De Amerikaanse immigratiedienst ICE had inmiddels al tientallen mensen gearresteerd om vermeende overtredingen van de immigratieregels.
Protesten
Hierop braken protesten uit tegen het strenge immigratiebeleid van de regering van Donald Trump. Inmiddels hebben die protesten tot vele botsingen tussen demonstranten en politie geleid en hebben de protesten zich over het hele land verspreid.
Trump stuurde hierop zo'n driehonderd leden van de Nationale Garde, de reservisten van het Amerikaanse leger, naar Los Angeles om te helpen de orde te herstellen. Die werden dezelfde dag nog ingezet tegen de demonstranten.
Conflict gouverneur en president
De gouverneur en ook de burgemeester van Los Angeles waren het hier niet mee eens. "In principe is de verkozen gouverneur de baas in zijn of haar staat", legde correspondent van de VS Erik Mouthaan uit.
"En deze gouverneur, Gavin Newsom, zegt eigenlijk: 'We komen er zelf wel uit. We lossen het wel op.' Hij wil geen soldaten. En toch besloot het Witte Huis daar wel toe. Voor het eerst in 60 jaar ging de VS daarmee in tegen de wil van een staat."
Autoritaire leider
"Voor Newsom, die mogelijk presidentskandidaat wordt bij de Democraten voor de volgende verkiezingen, is dit een bewijs dat Trump een autoritaire leider wil zijn", zei Mouthaan.
"Trump ziet dat weer heel anders. Hij vindt dat de volgens hem linkse staten de controle over hun straten kwijt zijn en denkt: als zij het niet oplossen, dan doe ik het wel."