Dubbel feest voor geslaagde vmbo’er Sander: Ik ben blij, het was heel spannend
Geslaagd! Die boodschap kregen tienduizenden leerlingen donderdag. Drie gelukkigen van de Jacobus Fruytier scholengemeenschap en hun mentor kijken terug en vooruit.

Sander van Dijk (16) uit Ede is opgelucht. De vmbo’er met het profiel economie en ondernemen behaalde donderdag zijn diploma. „Ik ben heel blij, het was heel spannend”, zegt Sander, leerling op de reformatorische Jacobus Fruytier scholengemeenschap in Apeldoorn. Tot zijn verrassing haalde hij voor het examenvak Engels een 7, een veel hoger cijfer dan hij eerder vreesde. „Ik moest voor het examen Engels een 3,7 halen, maar twijfelde of dat ging lukken. Ik ben verbaasd dat het zo goed is gegaan.”
Zijn mentor Reinier de Bruin, ook examensecretaris vmbo: „Tegen mij zei je donderdag: Ik heb bij Engels zeker heel veel goed gegokt.”
Sander: „Dat klopt. Door tijdnood had ik de laatste tien vragen zonder goed na te denken ingevuld.”
Voor Sander is het dubbel feest. Vrijdag, een dag na de examenuitslag, viert hij zijn zeventiende verjaardag. „Ik moest ook wel slagen. Anders had ik natuurlijk niet zo’n heel blije verjaardag gehad”, lacht hij.
Zijn thuisfront reageert opgetogen. „Mijn moeder was heel enthousiast. Ze was er eigenlijk van uitgegaan dat ik herexamen zou moeten doen.” Samen met zijn moeder gaat hij binnenkort een paar dagen naar Engeland, als beloning voor zijn diploma.
„Dan kun je in Engeland meteen testen of dat cijfer 7 voor Engels wel echt klopt”, grapt mentor De Bruin.
Sander wil de hulpverlening in. „Het lijkt me gaaf om arts op de spoedeisende hulp te worden. Het liefst werk ik later bij de politie.”
Gebak
Voor de zestienjarige vmbo’er Mariët Mekelenkamp (profiel zorg en welzijn) uit Vaassen is het eveneens een blijde dag. Ze slaagde ook. Echt in de rats zat ze niet, haar cijferlijst is „best goed”.
Mariët heeft duidelijke toekomstplannen. Ze gaat de banketbakkersopleiding, specialisatie patisserie, aan het Deltion College in Zwolle volgen. „Ik koos voor het profiel zorg en welzijn, omdat daar het vak koken en bakken in zat. Dat vind ik leuk. Ik ga niet iets in de zorg doen.”
Haar droom is in een patisserie aan de slag gaan. „Dan maak je verfijnd gebak, toetjes en desserts.” Het op tafel toveren van een Snickerstaartje is de specialiteit van Mariët, die in haar vrije tijd al in een horecazaak in Vaassen werkt. „Omdat ik geslaagd ben, wil ik voor mijn collega’s nu een Snickerstaart maken.”
Vis
Ook voor de vijftienjarige vmbo’er Matthijs van Buren (profiel economie en ondernemen) uit Apeldoorn kan de vlag uit. „Ik had wel verwacht dat ik zou slagen, want ik stond er best goed voor.” Wiskunde ging hem het makkelijkst af.
Komende tijd wil hij de ICT-opleiding software developer aan het Hoornbeeck College in Amersfoort gaan volgen. „Ik wil online aan het werk. Ik ben al wat aan het knutselen, bijvoorbeeld rond spelservers.”
Zijn mentor De Bruin: „Matthijs deed bij ons het keuzevak gamedesign. Hij maakte een spel met verschillende levels. In het spel zwemt een vis in een kom. Dan komt er een kattenpoot voorbij die de vis probeert te pakken. Dat was echt wel mooi werk.”